Przepisy kulinarne z jajka

Makaron zapiekany z boczkiem, mozzarellą i warzywami

Makaron ugotować w lekko osolonej wodzie.
Brokuła umyć, pokroić na małe różyczki i ugotować al dente.
Boczek pokroić w cienkie paseczki, podsmażyć na patelni bez tłuszczu, dodać pokrojoną w kostkę cebulę i całość jeszcze chwilę smażyć mieszając.
Do śmietanki wbić jajka, dodać odrobinę soli i pieprzu i całość wymieszać.
Do naczynia żaroodpornego włożyć odcedzony makaron i brokuły, dodać podsmażony boczek z cebulką, pokrojone w ćwiartki pomidory i pokrojoną w kostkę mozzarellę. Całość zalać śmietanką z jajkami i dobrze wymieszać. Na wierzch zetrzeć Gran Padano.
Piec w nagrzanym piekarniku, najpierw 10 minut w 180'C z termoobiegiem, a potem jeszcze 5-10 minut w 200'C z włączoną opcją grill.

Kotleciki drobiowe z pietruszką

Piersi z kurczaka umyć i pokroić w drobną kostkę. Dodać mąki, majonez, ser, jajka i pietruszkę. Doprawić solą i pieprzem. Wszystko dokładnie wymieszać. Smażyć na średnim ogniu płaskie kotleciki do zrumienienia.

Kotlety z jajek

10 jajek ugotować na twardo. Bułkę namoczyć w mleku. Szczypiorek drobno posiekać.
Ugotowane jajka wystudzić, obrać i zetrzeć do miski na tarce o grubych oczkach. Do ugotowanych jajek dodać odciśniętą bułkę, szczypiorek, 2 surowe jajka i 3-4 łyżki tartej bułki. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Dokładnie wymieszać. Formować kotlety, panierować w bułce tartej i smażyć na oleju na małym ogniu na zlotu.

Makaron a’la carbonara

Jajka wbić do kubka i roztrzepać. Boczek pokroić w drobną kostkę lub cienkie paseczki. Makaron ugotować w osolonej wodzie, odcedzić, wrzucić z powrotem do garnka i przykryć.
Na dużej głębokiej patelni na oliwie podsmażyć boczek. Kiedy się lekko zrumieni, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i posiekaną natkę pietruszki. Zmniejszyć ogień i po chwili dodać makaron oraz połowę sera. Wymieszać. Patelnię zdjąć z ognia. Makaron zalać jajkami i dobrze wymieszać, tak by powstał sos ale jajka do końca się nie ścięły. Doprawić świeżo mielonym pieprzem i w razie potrzeby solą.
Podawać posypane resztą sera.

Naleśniki

Wszystkie składniki wrzucić do naczynia. Miksować ok. 40 sekund na obrotach 4. Gotowe ciasto przelać do miski.
Naleśniki smażyć na dobrze rozgrzanej patelni tylko spryskanej lub lekko posmarowanej olejem. Jeszcze ciepłe smarować dżemem, zwijać i od razu podawać.

Omlet z warzywami

Omlet a’la pizza dla amatorów warzyw.

Warzywa obrać i umyć. Brukselkę pokroić w plasterki, marchewkę obieraczką w cienkie niezbyt długie plastry, paprykę pokroić w kostkę. Całość wrzucić do większej miski, dodać oliwki.
Jajka wbić do osobnego naczynia, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i przyprawy (powinno ich być sporo, by smak omleta był zdecydowany). Wszystko razem ubić.
Masę jajeczną wlać do miski z warzywami, dobrze wymieszać.
Przygotować prostokątna formę do zapiekania. Wyłożyć ją papierem i posmarować oliwą. Wlać warzywa z jajkami i zapiekać w 180'C około 20 minut. Gotowy omlet zwilżyć z wierzchu resztą oliwy. Podawać na ciepło.

Omlet ze szparagami

Szparagi myjemy, odcinamy główki. Łodygi nie będą nam potrzebne, można je wykorzystać np. do zrobienia zupy szparagowej.
Do miski wbijamy jajka, wlewamy mleko, dodajemy przyprawy i całość ubijamy na pianę. Wlewamy ją na wysmarowaną masłem formę, na wierzch wrzucamy główki szparagów i zapiekamy w piekarniku nagrzanym do 180'C ok. 10 minut (do momentu ścięcia się masy).

Żurek

Przygotować bulion jarzynowy. Marchewkę i pietruszkę obrać, cebulę, pora i natkę opłukać. Wszystkie warzywa włożyć do garnka, wlać 2 litry wody, dodać suszone grzybki, listki laurowe, ziela angielskie, czarny pieprz, sól, cukier, kminek. Zagotować i dalej gotować pod uchyloną pokrywą przez około 1/2 godziny do miękkości warzyw. Bulion odcedzić do czystego naczynia, z warzyw zachować 1 marchewkę.
Do przecedzonego gorącego bulionu włożyć kiełbasę w całości, ustawić mały ogień i gotować kiełbasę przez około 1 godzinę. Mięso wyjąć z wywaru, odłożyć na talerz.
Do wywaru z jarzyn i kiełbasy wlać wstrząśnięty i wymieszany zakwas (na początek dajemy 1/2 szklanki aby żurek nie wyszedł za kwaśny, później można dodać więcej, do smaku). Dodać majeranek, zmielony pieprz, tarty chrzan i czosnek (najlepiej wcześniej uprażyć go na patelence w łupince, przez około 15 minut na malutkim ogniu). Zupę gotować na minimalnym ogniu przez około 2 minuty. Na koniec dodać pokrojoną na plasterki marchewkę, połowę pokrojonej na plasterki ugotowanej kiełbasy oraz śmietanę (należy ją wcześniej zaprawić, czyli śmietanę wlać do garnuszka i stopniowo dodawać wywar po łyżce i za każdym razem mieszać, przelać do garnka z całym wywarem, wymieszać). Zupę doprawić do smaku solą. Podawać z pokrojonym na ćwiartki ugotowanym jajkiem i opcjonalnie ze świeżym majerankiem. Żurek możemy podawać w chlebie.