Przepisy kulinarne z por

Kaszotto z indykiem, marchewką i groszkiem

Na dużej patelni na oliwie i maśle podsmażyć pokrojone w kostkę mięso z indyka. Przykryć i dusić ok. 30 minut do miękkości. Dodać pokrojonego w plasterki pora. Doprawić tymiankiem. Smażyć co chwilę mieszając przez ok. 5 minut.
Dodać surową kaszę i co chwilę mieszając smażyć przez ok. 3 minuty. Dodać zamrożoną marchewkę z groszkiem, wymieszać i smażyć przez 2 minuty.
Następnie wlać gorący bulion, wymieszać, przykryć i gotować na średnim ogniu przez ok. 20 minut. Zdjąć pokrywę i co chwilę mieszając gotować jeszcze przez 5 minut. W razie potrzeby doprawić do smaku. Posypać szczypiorkiem.

Krem brokułowo-porowy z soczewicą

Soczewicę wypłukać i ugotować w małej ilości wody z dodatkiem majeranku.
Pory umyć, pokroić w półplasterki i zeszklić w sporym garnku na oliwie. Dodać brokuła podzielonego na różyczki i umytego (kilka malutkich różyczek zostawić do podania), zalać wodą lub bulionem tak, by go przykryła i gotować bez przykrycia, aż brokuł będzie miękki ale nadal jędrny i ładnie zielony. Zdjąć z ognia, dodać połowę soczewicy i zblendować. Przyprawić majerankiem, lubczykiem, gałką, solą i pieprzem. Dodać sok z cytryny, wymieszać. Podawać z resztą soczewicy i malutkimi różyczkami surowego brokuła.

Łosoś w porach

Przygotowany w ten sposób łosoś jest niezwykle delikatny. Mięso nie jest suche. Ma wyraźny smak i zapach czosnku. Wspaniale komponuje… Czytaj dalej »

Pory przekroić wzdłuż i pokroić w poprzek na cienkie plasterki. Rozgrzać oliwę na patelni i smażyć pory przez około 8 minut na średnim ogniu, aż zmiękną, ale nie zrumienią się. Doprawić solą oraz pieprzem.
Łososia wysmarować przeciśniętym przez praskę czosnkiem i skropić sokiem z cytryny.
Rozgrzać piekarnik do 220 stopni. Z folii wyciąć 3 prostokąty, środki posmarować oliwą z oliwek. W posmarowane miejsce położyć kawałki łososia. Przykryć porami, posypać szczypiorkiem i nałożyć śmietanę. Zawinąć folię i szczelnie złączyć brzegi. Nie owijać bardzo ciasno. Dzięki zebranej parze ryba nie wyschnie.
Paczuszki z łososiem ułożyć na blasze do pieczenia i wstawić do piekarnika na 12 minut.

Zupa krem z dyni z mlekiem kokosowym

Cebulę pokroić w piórka i zeszklić na maśle, dodać czosnek i curry, a następnie dynię. Dusić aż warzywa trochę zmiękną. Podlać bulionem i gotować po przykryciem ok. 20 minut. Całość zmiksować, doprawić solą i pieprzem. Dolać mleczko kokosowe i całość chwilę zagotować.
Jasną część pora pokroić w plasterki i przesmażyć na maśle do miękkości.
2 kromki chleba razowego pokroić w kwadraty i przesmażyć na suchej patelni, aby zrobiły się grzanki.

Zupę podawać z zeszklonym na maśle porem i grzankami.

Zupa porowo-ziemniaczana

Pory oczyścić z zewnętrznych liści, pozostawić białą i jasno zieloną część, dokładnie opłukać i pokroić w plasterki. Ziemniaki i cebulę obrać i pokroić w kostkę.
W sporym szerokim garnku roztopić masło, wrzucić pory, ziemniaki i cebulę. Podgrzewać na średnim ogniu ok. 2-3 minuty od czasu do czasu mieszając aż warzywa lekko zmiękną. Zalać wodą, zwiększyć ogień i zagotować. Zmniejszyć ogień i gotować pod przykryciem ok. 15 minut do miękkości warzyw.
Posolić do smaku, dodać oliwę i zblendować na gładki puszysty krem.
Podawać gorącą posypaną szczypiorkiem i grzankami lub groszkiem ptysiowym.

Wieprzowina po chińsku

Polędwiczki przekroić wzdłuż a następnie pokroić w poprzek włókien na jak najcieńsze plasterki. Doprawić solą i pieprzem, obtoczyć w mące ziemniaczanej.
Paprykę i cebulę pokroić na większe (2 x 2 cm) kawałki. Marchewkę i pora pokroić wzdłuż na cienkie słupki. Czosnek oraz papryczkę chili pokroić na plasterki a imbir obrać i zetrzeć na drobnej tarce.
Przygotować sos: wymieszać wszystkie składniki w miseczce.
Na dużej patelni rozgrzać 2 łyżki oleju, włożyć wszystkie warzywa i mieszając smażyć na umiarkowanym ogniu przez około 6 minut. Warzywa wyjąć i odłożyć na talerz. Na patelnię dodać 2 łyżki oleju i włożyć polędwiczkę, zwiększyć ogień i smażyć przez około 5 minut co chwilę mieszając, aby równomiernie się obsmażała.
Włożyć z powrotem obsmażone warzywa i wszystko wymieszać, a następnie wlać sos. Gotować jeszcze przez około 3 minuty aż sos zgęstnieje. Podawać z ryżem. Można posypać szczypiorkiem.

Tarta z boczkiem, porami i kukurydzą

Boczek pokrojony w kostkę wrzucamy na patelnię i smażymy aż do wytopienia tłuszczu. Przekładamy do jakiejś miseczki. Pory myjemy, przekrajamy wzdłuż na pół i kroimy (już poprzecznie) na niezbyt cienkie paski (ok.5mm). Wrzucamy na pozostały po boczku tłuszcz i smażymy do miękkości.
W misce roztrzepujemy 3 jajka, dodajemy mleko, starty żółty ser i kukurydzę i mieszamy.
Dodajemy ostygnięty boczek i pory.
Formę do tarty smarujemy tłuszczem, nakładamy ciasto francuskie i wlewamy masę.
Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni ok.40 - 50 min.

Piersi kurczaka w porach

Odciąć zielone części porów, pozostawić białą i jasno zieloną część. Przekroić wzdłuż na 4 części i dokładnie opłukać. Pokroić w poprzek na pół centymetrowe kawałki.
Roztopić masło na większej patelni lub w garnku, dodać pory, posolić, dodać połowę tymianku i smażyć na umiarkowanym ogniu przez 5 minut od czasu do czasu mieszając (nie rumieniąc). Przykryć i dusić przez kolejne 10 minut lub do czasu aż pory całkowicie zmiękną (będą szkliste), od czasu do czasu mieszając.
W międzyczasie przygotować kurczaka: piersi położyć na desce, przeciąć wzdłuż na dwa cieńsze (kilkumilimetrowe) filety, najgrubsze części można dodatkowo rozbić tłuczkiem. Posolić, doprawić pieprzem, posypać połową tymianku i obtoczyć w mące. Roztopić 2 łyżki masła na drugiej patelni i włożyć filety, obsmażyć z każdej strony po około minucie.
Do miękkich porów wlać śmietankę i zagotować na małym ogniu. Wyjąć 1/3 część porów i zmiksować, dodać z powrotem do garnka (miksowanie części porów nie jest konieczne).
Filety zdjąć z patelni i włożyć do sosu z porów, przykryć i dusić przez około 1 - 2 minuty aż mięso nie będzie już surowe. Skropić sokiem z cytryny i posypać świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Podawać z puree ziemniaczanym.