Przepisy kulinarne z szparagi

Szparagi w cieście francuskim

Szparagi opłukać, odłamać i wyrzucić zdrewniałe grubsze końce.
Ciasto francuskie rozwałkować, wyciąć 6 kwadratów i ułożyć je na blaszce do pieczenia. Przykryć plasterkiem lub połową większego plasterka szynki, na środek, po ukosie kwadratu położyć szparagi, pośrodku posypać tartym serem.
Najpierw owinąć szynkę wokół szparagów, a następnie ciasto francuskie. Wystające szparagi posmarować oliwą i posypać solą.
Blaszkę wstawić do piekarnika i piec przez 12 minut w piekarniku nagrzanym do 220'C.

Omlet ze szparagami

Szparagi myjemy, odcinamy główki. Łodygi nie będą nam potrzebne, można je wykorzystać np. do zrobienia zupy szparagowej.
Do miski wbijamy jajka, wlewamy mleko, dodajemy przyprawy i całość ubijamy na pianę. Wlewamy ją na wysmarowaną masłem formę, na wierzch wrzucamy główki szparagów i zapiekamy w piekarniku nagrzanym do 180'C ok. 10 minut (do momentu ścięcia się masy).

Chrupiące szparagi

Szparagi umyć, odłamać zdrewniałe końce i oprószyć mąką. Następnie obtoczyć w roztrzepanych jajkach a potem w bułce wymieszanej z parmezanem, solą i pieprzem. Ułożyć na blasze i piec na złoto w piekarniku nagrzanym do 220'C ok. 7-13 minut.
Świetnie smakują z sosem holenderskim.

Szparagi zapiekane w szynce suszonej

Szparagi dobrze umyć, osuszyć, odłamać zdrewniałe końce. Owinąć po 2-3 sztuki w suszoną szynkę. Ułożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Za pomocą pędzelka posmarować oliwą a na koniec posypać solą. Zapiec ok. 15 minut w piekarniku nagrzanym do 200'C.

Zupa krem z białych szparagów

Do garnka z grubym dnem wlać olej, dodać cebulę, oprószyć solą i dusić na małym ogniu przez 7 - 8 minut, mieszając od czasu do czasu, nie rumienić. Dodać kardamon, imbir i skórkę z cytryny, wymieszać i dusić razem przez około 15 sekund. Dodać ziemniaki, wymieszać i dusić przez około 3 minuty mieszając, aż ziemniaki pokryją się oliwą i trochę zmiękną.
Szparagi opłukać, odciąć twarde i zdrewniałe łodygi, obrać obieraczką do warzyw. Pokroić na około 3 - 4 cm kawałki. Końcówki odłożyć do dekoracji (ugotować je na parze), a resztę wrzucić do garnka z ziemniakami. Oprószyć solą, wymieszać i dusić przez około 2 minuty mieszając od czasu do czasu.
Wlać mleko kokosowe, mleko krowie oraz tyle bulionu lub wody aby płyn przykrył warzywa. Gotować pod przykryciem na małym ogniu przez około 15 - 20 minut, aż warzywa będą miękkie. Zupę zmiksować a następnie wlać na sito zawieszone nad garnkiem. Przetrzeć zupę bezpośrednio do garnka, pozbywając się łykowatych cząstek szparagów. Zupę doprawić w razie potrzeby solą i pieprzem. Jeśli zupa jest za gęsta, dodać bulionu jarzynowego lub wody.
Zupę podgrzać, nalać do talerzy, udekorować ugotowanymi na parze końcówkami szparagów.

Pieczone udka z kurczaka ze szparagami

Wszystkie składniki sosu zmiksować w blenderze lub malakserze. Piekarnik nagrzać do 220 stopni. Ziemniaki wyszorować ostrą stroną gąbki, osuszyć, obtoczyć w oliwie, posypać solą i pieprzem (większe ziemniaki należy pokroić). Ułożyć w żaroodpornej formie o wymiarach minimum 20 x 30 cm. Wstawić do piekarnika i piec przez 20 minut. W międzyczasie udka położyć na desce do krojenia skórką do dołu i ponacinać głęboko nożem w kilku miejscach, następnie ułożyć również skórką do dołu na rozgrzanej patelni grillowej lub zwykłej patelni z grubym dnem. Smażyć przez 10 minut na średnim ogniu aż skórka będzie złota i chrupiąca. Kurczaka posolić i doprawić pieprzem. Przewrócić na drugą stronę i smażyć jeszcze przez 5 minut.
Ziemniaki wyjąć z piekarnika i przewrócić na drugą stronę, rozłożyć przy bokach formy. Na środek wlać sos i ułożyć na nim udka skórką do góry. Wstawić do piekarnika na 20 minut. W międzyczasie opłukać szparagi i odłamać zdrewniałe końce. Obrać do około 1/3 wysokości szparaga. Posmarować oliwą, oprószyć solą i pieprzem. Po 20 minutach pieczenia kurczaka dodać szparagi, pomidorki koktajlowe, posypać listkami oregano i piec przez kolejne 10 -12 minut (w zależności od grubości szparagów). Danie delikatnie przemieszać i nałożyć na talerze.

Makaron zapiekany z łososiem i szparagami

Z łososia usunąć skórę, jeśli jest taka potrzeba i sprawdzić, czy nie ma ości. Pociąć na kwadraty o boku ok. 2 cm, doprawić solą, pieprzem, wymieszać z łyżeczką oliwy i zapiec 10 minut w sporej formie żaroodpornej w temperaturze 190'C. Po wyciągnięciu łososia nie wyłączać piekarnika.
W małym garnku rozpuścić mascarpone z tartym serem podgrzewając na niewielkim ogniu i mieszając. Dodać mleko i całość wymieszać na gładko. Ciągle podgrzewając doprawić solą, pieprzem i gałką. Ciepły zdjąć z ognia.
Szparagi umyć, odłamać zdrewniałe końce i pociąć na 3-4 cm kawałki.
W sporym garnku ugotować makaron w lekko osolonej wodzie skracając czas gotowania o ok. 2 minuty. Około 3 minuty przed końcem gotowania makaronu dodać szparagi, bez najdelikatniejszych końców, a minutę przed - pozostałe główki. Odcedzić makaron i szparagi odlewając ok. 1/4 kubka wody.
Makaron i szparagi włożyć z powrotem do garnka, w którym się gotowały i zalać przygotowanym wcześniej sosem serowym (jeśli sos jest zbyt gęsty, można dodać odrobinę wody z gotowania makaronu i szparagów), dodać pokrojoną na kawałki mozzarellę i delikatnie wymieszać. Całość wyłożyć do formy żaroodpornej, w której znajduje się upieczony łosoś, delikatnie znów wszystko zamieszać i po wierzchu posypać przygotowaną wcześniej migdałową posypką. Włożyć do nagrzanego piekarnika i zapiec 15 minut.

Pieczone szparagi z pieczarkami

Ze szparagów odłamać zdrewniałe końcówki, dobrze je umyć i osuszyć. Rozłożyć na blaszce, obłożyć przeciśniętym przez praskę czosnkiem i skropić odrobiną oliwy. Piec w temperaturze 180'C ok. 10-15 minut.
W międzyczasie posiekać orzechy i uprażyć na suchej patelni. Pieczarki dokładnie umyć, osuszyć, pokroić na plasterki. Obsmażyć na rozgrzanej patelni z odrobiną oliwy, skropione sosem sojowym, najlepiej szybko na dużym ogniu, by nie zdążyły puścić soku. Pod koniec smażenie doprawić pieprzem.
Upieczone szparagi rozłożyć na talerze. Na nie ułożyć pieczarki i orzechy, całość posypać natką pietruszki. Podawać ciepłe.
Idealnie pasuje na kolacje, dobrze smakuje z kromką chleba z masłem.

Makaron z cukinią, szparagami, kolendrą i sosem z mascarpone i jajka

Makaron ugotować al dente w osolonej wodzie, odcedzić. W międzyczasie opłukać cukinię i zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Szparagi opłukać, odłamać twarde końce, pokroić na kilku centymetrowe kawałki. Cebulkę pokroić w drobną kosteczkę.
Na patelni roztopić masło, dodać szparagi, posypać solą i podsmażyć na umiarkowanym ogniu przez kilka minut aż zmiękną, ale będą jeszcze jędrne i chrupiące. Następnie dodać startą cukinię i pokrojoną cebulkę, smażyć mieszając przez około 1 - 2 minuty. Doprawić solą i pieprzem.
Jajka wbić do miski, dodać mascarpone i rozbełtać widelcem, niekoniecznie bardzo dokładnie, doprawić solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Odstawić patelnię z warzywami z ognia i wlać masę, cały czas mieszać aż powstały sos pokryje warzywa i wszystko razem się podgrzeje - masa nie może się ściąć (jak jajecznica), ma pozostać kremowa, w razie potrzeby można ustawić patelnię z powrotem na malutkim ogniu. Dodać makaron i wymieszać. Nałożyć na talerze i posypać świeżą kolendrą. Doprawić w razie konieczności solą i pieprzem

Risotto ze szparagami

Szparagi: opłukać chłodną wodą (zwrócić uwagę szczególnie na główki). Odłamać zdrewniałe białe i jasnozielone końce łodyg (same złamią się w odpowiednim miejscu). Pokroić je nożem na plasterki i odłożyć. Resztę zielonych łodyg pokroić na około 3 - 4 cm kawałki, odłożyć.

Na małej patelni roztopić 1 łyżkę masła, dodać 1/3 ilości posiekanej cebuli i zeszklić ją mieszając od czasu do czasu nie rumieniąc, przez około 5 minut. Dodać zielone łodygi szparagów (pokrojone na 3 - 4 cm kawałki) i smażyć przez około 5 minut aż nieco zmiękną. Odstawić z ognia. Zmiksować blenderem około 1/3 ilości szparagów z patelni (dodając w razie potrzeby troszkę wody) i powstały puree dodać do szparagów pozostawionych w całości. Wymieszać, doprawić solą i pieprzem, odłożyć.

Bulion szparagowy: w niedużym garnku roztopić 1 łyżkę masła, dodać 1/3 część cebuli i zeszklić ją mieszając od czasu do czasu nie rumieniąc, przez około 5 minut. Dodać pokrojone na plasterki białe końce szparagów i mieszając smażyć nie rumieniąc przez około 1 - 2 minuty. Wlać wodę, oliwę, doprawić solą i pieprzem i zagotować. Gotować pod przykryciem przez około 5 minut. Przelać do drugiego garnka bezpośrednio przez sitko dociskając wypukłą stroną łyżki ugotowane końce szparagów i cebulę, tak aby jak najwięcej smaku i miąższu dostało się do bulionu. Zgromadzone na sitku zdrewniałe resztki łodyg wyrzucić. Klarowny bulion podgrzać (ma być gorący w momencie dodawania do risotta).

Risotto: W wysokim garnku roztopić pozostałą łyżkę masła, dodać pozostałą 1 łyżkę cebuli i zeszklić ją mieszając od czasu do czasu nie rumieniąc, przez około 5 minut. Dodać ryż i smażyć na małym ogniu przez około 1 minutę ciągle mieszając aż cały ryż się podgrzeje. Wlać wino i całkowici odparować. Następnie stopniowo (po około 1/2 szklanki) dodawać gorący bulion, mieszając ryż. Dodawać kolejną porcję bulionu dopiero wówczas gdy poprzednia zostanie wchłonięta przez ryż. Po 10 minutach gotowania dodać zielone kawałki szparagów z dodatkiem puree szparagowego i wymieszać. Dalej gotować risotto dodając bulion przez około 6 minut, do czasu aż ryż będzie miękki (al dente w środku) dodając więcej bulionu w razie konieczności.

Odstawić risotto z ognia. Odczekać 1 - 2 minuty i po tym czasie dodać pokrojone w kostkę zimne masło oraz tarty Parmezan. Wymieszać i doprawić w razie konieczności solą i pieprzem. Udekorować świeżą miętą lub oregano.