Przepisy kulinarne z ryż

Ryż zapiekany z jabłkami

Ryż ugotować do miękkości według przepisu na opakowaniu w wodzie z dodatkiem mleka i cukru waniliowego. Jabłka obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Naczynie żaroodporne wysmarować masłem. Ułożyć naprzemiennie ryż i jabłka (ilość warstw zależy od naczynia, w wyższym a mniejszym będzie więcej), posypać cynamonem. Zapiekać w zamkniętym naczyniu około 30 minut w temperaturze 200'C.

Ryż zapiekany z mielonym, dynią, pomidorami i soczewicą

W garnku na oleju zeszklić oliwę razem z przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Dodać mięso mielone i dokładnie obsmażyć, następnie przyprawy, wszystko dokładnie wymieszać i smażyć jeszcze chwilę. Dodać ryż, soczewicę, znów wymieszać i smażyć 1-2 minuty. Po tym czasie całość zalać gorącym bulionem, dodać dynię, obrane i pokrojone w kostkę pomidory (bez soku i nasion), wymieszać i zagotować. Przelać do naczynia żaroodpornego, przykryć i zapiekać ok. 20 minut w piekarniku nagrzanym do 180'C (aż ryż będzie miękki). Posypać natką pietruszki lub kolendrą.

Całość można od początku przygotować w żaroodpornym garnku, nie będzie wtedy konieczne przelewanie.

Ryż smażony z kurczakiem

Ugotować ryż (najlepiej wcześniej) i całkowicie ostudzić. Pierś kurczaka pokroić w kosteczkę, doprawić solą, pieprzem, łyżeczką soku z cytryny i wymieszać z 1 łyżką oleju.
Marchewkę obrać i zetrzeć na tarce. Pora opłukać i pokroić na plasterki. Cebulę pokroić w kosteczkę, czosnek przecisnąć przez praskę. Posiekać szczypiorek. Przygotować kolendrę lub pietruszkę.
Jajka wbić do miseczki, doprawić solą i pieprzem, roztrzepać widelcem.
Na dużą patelnię wlać 3 łyżki oleju roślinnego, dodać cebulę i smażyć mieszając przez około 2 minuty, dodać czosnek i smażyć przez kolejną minutę. Dodać marchewkę i pora i smażyć co chwilę mieszając przez około 4 minuty.
Przesunąć warzywa na bok patelni a w wolne miejsce włożyć kurczaka i sezam, smażyć przez około 4 minuty, następnie wymieszać z warzywami i smażyć przez około 2 minuty.
Wsypać ryż i smażyć przez około 3 minuty co chwilę mieszając. Wlać jajko i mieszając smażyć przez około pół minuty aż jajko się zetnie, odstawić z ognia. Wymieszać ze szczypiorkiem oraz kolendrą lub pietruszką. Podawać skropione cytryną.

Zapiekanka z kurczakiem, ryżem i kukurydzą

Piersi kurczaka pokroić w kosteczkę, doprawić solą i obtoczyć w mieszance papryki w proszku (słodkiej i ostrej), kurkumy i mąki.
Cebulę obrać i pokroić w kosteczkę, czosnek zetrzeć na drobnej tarce. Pomidory sparzyć, obrać, pokroić na ćwiartki, wyciąć szypułki, usunąć pestki. Miąższ pokroić w kosteczkę. Pomidory z puszki zmiksować.
Kukurydzę obrać z liści, obkroić z nasion, kolby wyrzucić. Kukurydzę z puszki odcedzić na sitku i przepłukać wodą.
Papryczkę chili lub zwykłą paprykę pokroić w kosteczkę.
Piekarnik nagrzać do 200 stopni C. Przygotować garnek żaroodporny lub prostokątną formę do zapiekanek o pojemności około 5 litrów.
Zagotować bulion razem z przecierem pomidorowym, sprawdzić doprawienie solą i pieprzem, dodać oregano.
Na dużej i w miarę wysokiej patelni rozgrzać masło, dodać cebulę z posiekaną papryką i smażyć przez około 5 minut do zeszklenia na małym ogniu. Zwiększyć ogień, dodać czosnek, piersi kurczaka i obsmażać je przez około 3 - 4 minuty. Następnie dodać kukurydzę i ryż, wymieszać i smażyć razem przez 2 minuty. Dodać pomidory i mieszając smażyć przez 1 minutę. Zalać 1 szklanką gorącego bulionu i zagotować. Przełożyć zawartość patelni do żaroodpornego garnka lub naczynia, zalać resztą bulionu, wymieszać i zagotować. Przykryć i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez 35 minut. Otworzyć, posypać kolendrą i tartym serem.

Curry z kurczakiem i kalafiorem

Pierś kurczaka pokroić w kostkę. Włożyć do miseczki, doprawić solą, wymieszać z imbirem i czosnkiem oraz mieszanką przypraw w proszku, odstawić (można na noc do lodówki lub w temperaturze pokojowej około 2 - 3 godziny, jeśli nie mamy czasu możemy od razu zacząć przygotowywać danie).
Różyczki kalafiora opłukać i pokroić na mniejsze części. Ugotować ryż zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
Na patelni rozgrzać masło, włożyć mięso i obsmażać przez około 2 minuty, od czasu do czasu zamieszać (nie musi być dokładnie, mięso później jeszcze się dogotuje w środku). Wyjąć mięso na talerz a na patelnię wlać mleko kokosowe, dodać kalafiora i zagotować. Doprawić szczyptą soli, dodać cukier i gotować przez około 12 minut lub do czasu aż kalafior będzie prawie miękki.
Dodać kurczaka, zmniejszyć ogień do minimum i podgrzewać przez około 1 minutę. Na koniec doprawić sokiem z limonki, posypać bazylią i papryczką chili. Podawać z ryżem

Wieprzowina po chińsku

Polędwiczki przekroić wzdłuż a następnie pokroić w poprzek włókien na jak najcieńsze plasterki. Doprawić solą i pieprzem, obtoczyć w mące ziemniaczanej.
Paprykę i cebulę pokroić na większe (2 x 2 cm) kawałki. Marchewkę i pora pokroić wzdłuż na cienkie słupki. Czosnek oraz papryczkę chili pokroić na plasterki a imbir obrać i zetrzeć na drobnej tarce.
Przygotować sos: wymieszać wszystkie składniki w miseczce.
Na dużej patelni rozgrzać 2 łyżki oleju, włożyć wszystkie warzywa i mieszając smażyć na umiarkowanym ogniu przez około 6 minut. Warzywa wyjąć i odłożyć na talerz. Na patelnię dodać 2 łyżki oleju i włożyć polędwiczkę, zwiększyć ogień i smażyć przez około 5 minut co chwilę mieszając, aby równomiernie się obsmażała.
Włożyć z powrotem obsmażone warzywa i wszystko wymieszać, a następnie wlać sos. Gotować jeszcze przez około 3 minuty aż sos zgęstnieje. Podawać z ryżem. Można posypać szczypiorkiem.

Szybkie gołąbki

Mielone wymieszać z drobno pokrojoną kapustą i cebulą, przeciśniętym przez praskę czosnkiem, ugotowanym na sypko ryżem i jajkami. Doprawić do smaku. Dodać bułkę tartą, żeby się dobrze kleiło i lepić spore kotleciki. Kotleciki obsmażyć na patelni i przełożyć do garnka z szerokim dnem. Zalać gorącym bulionem zaprawionym przecierem pomidorowym. Gotować pod przykryciem na małym ogniu około godziny. Podawać z odrobiną bulionu, w którym się gotowały albo z sosem pomidorowym.

Kurczak biryani

Ryż ugotować wg przepisu na opakowaniu. Cebulę pokroić w kostkę, usmażyć na oleju. Dodać do niej starty imbir i przyprawy i podsmażać razem ok. 2-3 minuty. Dodać posiekany czosnek i pokrojone w kostkę mięso. Podsmażać razem ok.10 minut. Wlać pomidory razem z zalewą i smażyć jeszcze kilka minut. Dodać ryż, wymieszać. Doprawić do smaku solą.

Risotto z pieczonym kalafiorem

Rozgrzać piekarnik do 200 stopni. Różyczki kalafiora ułożyć na kawałku folii aluminiowej, oprószyć solą oraz pieprzem, polać 1 łyżką oliwy z oliwek i posypać kawałeczkami masła. Folię położyć na blasze do pieczenia i wstawić do piekarnika na około 15 minut.

Zagotować bulion i wymieszać z tymiankiem. Na suchej patelni zrumienić płatki migdałów.

Na dużej patelni rozgrzać pozostałe 2 łyżki oliwy, wsypać ryż i mieszając podsmażać przez 30 sekund. Wlać wino, wymieszać i odparować, przez kolejne około 30 sekund. Wlać 1/2 szklanki gorącego bulionu i gotować na małym ogniu mieszając od czasu do czasu aż ryż całkowicie go zaabsorbuje. Wtedy wlać kolejną porcję bulionu i znów gotować do czasu aż ryż wchłonie cały płyn. Powtarzać przez około 18 - 20 minut, do czasu aż ryż będzie ugotowany al dente (miękki, ale nie rozgotowany). Może zostać trochę bulionu.

Trzymając patelnię z ryżem na małym ogniu, włożyć kalafiora oraz pokrojony w kosteczkę ser Camembert. Wymieszać, doprawić solą oraz pieprzem. Posypać płatkami migdałowymi, danie podawać gorące.

Risotto ze szparagami

Szparagi: opłukać chłodną wodą (zwrócić uwagę szczególnie na główki). Odłamać zdrewniałe białe i jasnozielone końce łodyg (same złamią się w odpowiednim miejscu). Pokroić je nożem na plasterki i odłożyć. Resztę zielonych łodyg pokroić na około 3 - 4 cm kawałki, odłożyć.

Na małej patelni roztopić 1 łyżkę masła, dodać 1/3 ilości posiekanej cebuli i zeszklić ją mieszając od czasu do czasu nie rumieniąc, przez około 5 minut. Dodać zielone łodygi szparagów (pokrojone na 3 - 4 cm kawałki) i smażyć przez około 5 minut aż nieco zmiękną. Odstawić z ognia. Zmiksować blenderem około 1/3 ilości szparagów z patelni (dodając w razie potrzeby troszkę wody) i powstały puree dodać do szparagów pozostawionych w całości. Wymieszać, doprawić solą i pieprzem, odłożyć.

Bulion szparagowy: w niedużym garnku roztopić 1 łyżkę masła, dodać 1/3 część cebuli i zeszklić ją mieszając od czasu do czasu nie rumieniąc, przez około 5 minut. Dodać pokrojone na plasterki białe końce szparagów i mieszając smażyć nie rumieniąc przez około 1 - 2 minuty. Wlać wodę, oliwę, doprawić solą i pieprzem i zagotować. Gotować pod przykryciem przez około 5 minut. Przelać do drugiego garnka bezpośrednio przez sitko dociskając wypukłą stroną łyżki ugotowane końce szparagów i cebulę, tak aby jak najwięcej smaku i miąższu dostało się do bulionu. Zgromadzone na sitku zdrewniałe resztki łodyg wyrzucić. Klarowny bulion podgrzać (ma być gorący w momencie dodawania do risotta).

Risotto: W wysokim garnku roztopić pozostałą łyżkę masła, dodać pozostałą 1 łyżkę cebuli i zeszklić ją mieszając od czasu do czasu nie rumieniąc, przez około 5 minut. Dodać ryż i smażyć na małym ogniu przez około 1 minutę ciągle mieszając aż cały ryż się podgrzeje. Wlać wino i całkowici odparować. Następnie stopniowo (po około 1/2 szklanki) dodawać gorący bulion, mieszając ryż. Dodawać kolejną porcję bulionu dopiero wówczas gdy poprzednia zostanie wchłonięta przez ryż. Po 10 minutach gotowania dodać zielone kawałki szparagów z dodatkiem puree szparagowego i wymieszać. Dalej gotować risotto dodając bulion przez około 6 minut, do czasu aż ryż będzie miękki (al dente w środku) dodając więcej bulionu w razie konieczności.

Odstawić risotto z ognia. Odczekać 1 - 2 minuty i po tym czasie dodać pokrojone w kostkę zimne masło oraz tarty Parmezan. Wymieszać i doprawić w razie konieczności solą i pieprzem. Udekorować świeżą miętą lub oregano.