Przepisy kulinarne z boczek

Makaron zapiekany z boczkiem, mozzarellą i warzywami

Makaron ugotować w lekko osolonej wodzie.
Brokuła umyć, pokroić na małe różyczki i ugotować al dente.
Boczek pokroić w cienkie paseczki, podsmażyć na patelni bez tłuszczu, dodać pokrojoną w kostkę cebulę i całość jeszcze chwilę smażyć mieszając.
Do śmietanki wbić jajka, dodać odrobinę soli i pieprzu i całość wymieszać.
Do naczynia żaroodpornego włożyć odcedzony makaron i brokuły, dodać podsmażony boczek z cebulką, pokrojone w ćwiartki pomidory i pokrojoną w kostkę mozzarellę. Całość zalać śmietanką z jajkami i dobrze wymieszać. Na wierzch zetrzeć Gran Padano.
Piec w nagrzanym piekarniku, najpierw 10 minut w 180'C z termoobiegiem, a potem jeszcze 5-10 minut w 200'C z włączoną opcją grill.

Grochówka

Umyte żeberka i przepłukany na sicie groch włożyć do sporego garnka, zalać wodą i gotować na małym ogniu ok. godzinę, aż groch zmięknie. Wtedy dodać pokrojoną w kostkę marchewkę i ziemniaki i gotować jeszcze kilkanaście minut, do miękkości warzyw. W międzyczasie boczek pokroić w drobną kostkę i podsmażyć na patelni. Kiedy warzywa będą miękkie, dodać do zupy podsmażony boczek oraz doprawić ją solą, pieprzem i majerankiem. Gotować jeszcze chwilę.

Makaron a’la carbonara

Jajka wbić do kubka i roztrzepać. Boczek pokroić w drobną kostkę lub cienkie paseczki. Makaron ugotować w osolonej wodzie, odcedzić, wrzucić z powrotem do garnka i przykryć.
Na dużej głębokiej patelni na oliwie podsmażyć boczek. Kiedy się lekko zrumieni, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i posiekaną natkę pietruszki. Zmniejszyć ogień i po chwili dodać makaron oraz połowę sera. Wymieszać. Patelnię zdjąć z ognia. Makaron zalać jajkami i dobrze wymieszać, tak by powstał sos ale jajka do końca się nie ścięły. Doprawić świeżo mielonym pieprzem i w razie potrzeby solą.
Podawać posypane resztą sera.

Makaron z boczkiem i cukinią

Makaron ugotować al dente w osolonej wodzie.
Boczek pokroić w kosteczkę, podsmażyć na patelni mieszając od czasu do czasu przez kilka minut aż będzie lekko zrumieniony. Dodać cukinię startą na dużych oczkach oraz masło (jeśli boczek był tłusty, masło nie jest konieczne), smażyć mieszając od czasu do czasu przez około 3 minuty aż cukinia będzie miękka. Doprawić solą i świeżo zmielonym pieprzem.
Wymieszać składniki sosu.
Odcedzić makaron pozostawiając około 2-3 łyżki wody. Makaron z wodą włożyć z powrotem do gorącego jeszcze garnka, dodać zawartość patelni, wlać sos i wszystko razem wymieszać.

Śliwki w boczku

Kawałek orzecha włożyć do śliwki. Całość zawinąć w plaster boczku i spiąć wykałaczką. Piec na blaszce w piekarniku nagrzanym do 200'C ok. 15 minut. Podawać zaraz po wyjęciu.

Tarta z boczkiem, porami i kukurydzą

Boczek pokrojony w kostkę wrzucamy na patelnię i smażymy aż do wytopienia tłuszczu. Przekładamy do jakiejś miseczki. Pory myjemy, przekrajamy wzdłuż na pół i kroimy (już poprzecznie) na niezbyt cienkie paski (ok.5mm). Wrzucamy na pozostały po boczku tłuszcz i smażymy do miękkości.
W misce roztrzepujemy 3 jajka, dodajemy mleko, starty żółty ser i kukurydzę i mieszamy.
Dodajemy ostygnięty boczek i pory.
Formę do tarty smarujemy tłuszczem, nakładamy ciasto francuskie i wlewamy masę.
Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni ok.40 - 50 min.

Fasolka po bretońsku

Fasolkę po bretońsku trzeba zaplanować dzień wcześniej. Wsypujemy ją do sporego garnka, w którym się będzie potem gotowała. Nie powinna zajmować w nim więcej niż połowę objętości. Zalewamy ją ciepłą wodą do 3/4 wysokości garnka i zostawiamy na noc w temperaturze pokojowej. Następnego dnia, przynajmniej 3 godziny przed podaniem, gotujemy fasolę na średnim ogniu w wodzie, w której się moczyła. Jeśli wody jest za mało, musimy jej dolać tak, aby przykryła fasolę. Gotujemy ją od czasu do czasu mieszając przynajmniej godzinę. Fasola powinna być miękka ale nie rozgotowana. W międzyczasie na sporej patelni na oliwie dusimy pokrojony dość drobno boczek. Następnie dodajemy do niego pokrojoną drobno cebulę i kiełbasę i mieszając dusimy jeszcze kilka minut. Kiedy uznamy, że fasola jest wystarczająco miękka, wrzucamy do niej całą zawartość patelni, łącznie z olejem. Dodajemy przecier pomidorowy i przyprawy. Wszystko gotujemy jeszcze około 10 minut

Kwaśnica

Żeberka podzielić na porcje, połowę boczku pokroić w dość grube plastry. Przygotowane w ten sposób mięso gotować w ok. 2 litrach wody razem z liśćmi laurowymi, zielem angielskim i suszonymi grzybami tak długo, aż zacznie odchodzić od kości. Wtedy dorzucić czosnek i dość drobno pokrojoną kiszoną kapustę. Gotować aż kapusta będzie miękka. Resztę boczku pokroić w kostkę i zrumienić w rondelku razem z pokrojoną drobno cebulą. Dodać do zupy. Doprawić świeżo mielonym pieprzem i dolać ok. szklankę soku z kapusty (w zależności od tego jak kwaśna była kapusta). Zagotować.
Podawać w miseczkach, rozkładając do każdej porcję żeberek i boczku.