Przepisy kulinarne z Wielkanoc
Żurek
Przygotować bulion jarzynowy. Marchewkę i pietruszkę obrać, cebulę, pora i natkę opłukać. Wszystkie warzywa włożyć do garnka, wlać 2 litry wody, dodać suszone grzybki, listki laurowe, ziela angielskie, czarny pieprz, sól, cukier, kminek. Zagotować i dalej gotować pod uchyloną pokrywą przez około 1/2 godziny do miękkości warzyw. Bulion odcedzić do czystego naczynia, z warzyw zachować 1 marchewkę.
Do przecedzonego gorącego bulionu włożyć kiełbasę w całości, ustawić mały ogień i gotować kiełbasę przez około 1 godzinę. Mięso wyjąć z wywaru, odłożyć na talerz.
Do wywaru z jarzyn i kiełbasy wlać wstrząśnięty i wymieszany zakwas (na początek dajemy 1/2 szklanki aby żurek nie wyszedł za kwaśny, później można dodać więcej, do smaku). Dodać majeranek, zmielony pieprz, tarty chrzan i czosnek (najlepiej wcześniej uprażyć go na patelence w łupince, przez około 15 minut na malutkim ogniu). Zupę gotować na minimalnym ogniu przez około 2 minuty. Na koniec dodać pokrojoną na plasterki marchewkę, połowę pokrojonej na plasterki ugotowanej kiełbasy oraz śmietanę (należy ją wcześniej zaprawić, czyli śmietanę wlać do garnuszka i stopniowo dodawać wywar po łyżce i za każdym razem mieszać, przelać do garnka z całym wywarem, wymieszać). Zupę doprawić do smaku solą. Podawać z pokrojonym na ćwiartki ugotowanym jajkiem i opcjonalnie ze świeżym majerankiem. Żurek możemy podawać w chlebie.
Pasztet Julii
Wątróbkę podsmażyć na patelni z cebulami pokrojonymi w piórka.
Do dużego garnka wkładamy skrzydła z indyka w całości oraz boczek, karkówkę i łopatkę pokrojone na kawałki, które zmieszczą się do maszynki do mielenia. Dokładamy marchewkę, pietruszkę, seler, liście laurowe i ziele angielskie. Całość zalewamy zimną lekko osoloną wodą do przykrycia wszystkich składników i gotujemy ok. 1 godzinę. W czasie gotowania kilkakrotnie wyciągamy szumy. Ugotowane mięso wyciągamy do ostygnięcia, wywar zostawiamy.
Przygotowujemy mięso do zmielenia, oddzielamy ze skrzydeł indyczych, wyciągamy chrząstki z boczku itd. Mięso mielimy do sporej miski razem z podsmażoną wątróbką i cebulką. Dodajemy wcześniej namoczone w wywarze bułki i jajka. Całość mieszamy dokładnie ręką dolewając powoli wywar z mięsa, by nie było zbyt suche. Konsystencja powinna być taka, by pasztet nie wylewał się z przechylonej miski ale był luźniejszy niż surowe mięso na kotlety mielone. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem i gałką.
Foremki smarujemy tłuszczem i obsypujemy bułką. Mięso przekładamy do foremek do ok. 3/4 wysokości. Pieczemy przynajmniej godzinę w piekarniku nagrzanym do 180'C. Sprawdzamy, kiedy pasztet jest gotowy. Powinien mieć chrupiącą brązową skórkę i wewnątrz być upieczony (sprawdzamy widelcem lub patyczkiem, jak pasztet nie przylega, jest ok).
Schab suszony
Mięso umyć i dokładnie osuszyć papierowymi ręcznikami.
Pieprz, kolendrę i ziele angielskie utłuc w moździerzu. Wszystkie składniki oprócz schabu wymieszać ze sobą i dokładnie posmarować nimi cały schab, również boki.
Mięso włożyć do garnka lub do innego naczynia, przykryć pokrywką i wstawić do lodówki na 4 dni. Codziennie patrzyć, czy nie puściło soków, jeśli tak, odlać je.
Po 4 dniach schab przełożyć do czystej pończochy lub cienkiej podkolanówki i owinąć go 2-3 krotnie. Przewiązać kilkakrotnie sznurkiem jak szynkę.
Powiesić schab na sznurku w przewiewnym, ciepłym miejscu i pozwolić mu się tak suszyć przez 7 dni.
Po 7 dniach zdjąć schab, usunąć pończochę i schować schab do lodówki (do naczynia, ściereczki lub folii) na 3 dni.