Przepisy kulinarne z cebula
Zupa pieczarkowa
W garnku na maśle zeszklić posiekaną drobno cebulę. Dodać obrane i pokrojone w plasterki pieczarki i smażyć na małym ogniu do odparowania soku. Wtedy wlać gorący bulion i gotować ok. 20 minut. Do kubeczka odlać trochę bulionu, dolać śmietany, dobrze wymieszać i całość wlać z powrotem do zupy. Dodać natkę pietruszki. Podawać z makaronem.
Surówka z kapusty, marchewki i jabłka
Składniki umieścić w naczyniu miksującym tak, aby najtwardsze warzywa były na spodzie. Rozdrobnić na pożądaną wielkość kontrolując siekanie (u mnie kilkanaście sekund na obrotach 5).
Zupa krem z dyni z mlekiem kokosowym
Cebulę pokroić w piórka i zeszklić na maśle, dodać czosnek i curry, a następnie dynię. Dusić aż warzywa trochę zmiękną. Podlać bulionem i gotować po przykryciem ok. 20 minut. Całość zmiksować, doprawić solą i pieprzem. Dolać mleczko kokosowe i całość chwilę zagotować.
Jasną część pora pokroić w plasterki i przesmażyć na maśle do miękkości.
2 kromki chleba razowego pokroić w kwadraty i przesmażyć na suchej patelni, aby zrobiły się grzanki.
Zupę podawać z zeszklonym na maśle porem i grzankami.
Zupa porowo-ziemniaczana
Pory oczyścić z zewnętrznych liści, pozostawić białą i jasno zieloną część, dokładnie opłukać i pokroić w plasterki. Ziemniaki i cebulę obrać i pokroić w kostkę.
W sporym szerokim garnku roztopić masło, wrzucić pory, ziemniaki i cebulę. Podgrzewać na średnim ogniu ok. 2-3 minuty od czasu do czasu mieszając aż warzywa lekko zmiękną. Zalać wodą, zwiększyć ogień i zagotować. Zmniejszyć ogień i gotować pod przykryciem ok. 15 minut do miękkości warzyw.
Posolić do smaku, dodać oliwę i zblendować na gładki puszysty krem.
Podawać gorącą posypaną szczypiorkiem i grzankami lub groszkiem ptysiowym.
Wieprzowina po chińsku
Polędwiczki przekroić wzdłuż a następnie pokroić w poprzek włókien na jak najcieńsze plasterki. Doprawić solą i pieprzem, obtoczyć w mące ziemniaczanej.
Paprykę i cebulę pokroić na większe (2 x 2 cm) kawałki. Marchewkę i pora pokroić wzdłuż na cienkie słupki. Czosnek oraz papryczkę chili pokroić na plasterki a imbir obrać i zetrzeć na drobnej tarce.
Przygotować sos: wymieszać wszystkie składniki w miseczce.
Na dużej patelni rozgrzać 2 łyżki oleju, włożyć wszystkie warzywa i mieszając smażyć na umiarkowanym ogniu przez około 6 minut. Warzywa wyjąć i odłożyć na talerz. Na patelnię dodać 2 łyżki oleju i włożyć polędwiczkę, zwiększyć ogień i smażyć przez około 5 minut co chwilę mieszając, aby równomiernie się obsmażała.
Włożyć z powrotem obsmażone warzywa i wszystko wymieszać, a następnie wlać sos. Gotować jeszcze przez około 3 minuty aż sos zgęstnieje. Podawać z ryżem. Można posypać szczypiorkiem.
Pieczarki faszerowane
Pieczarki obieramy. Odkrajmy ogonki, które kroimy w drobną kosteczkę, dodajemy do nich drobno pokrojoną cebulę i całość podsmażamy na oleju do momentu odparowania wody. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Tak powstały farsz nakładamy do wnętrza pieczarek, posypujemy startym serem żółtym. Zapiekamy ok. 15 minut w piekarniku nagrzanym do 200'C.
Leczo z chorizo i kukurydzą
Przygotować warzywa. Paprykę pokroić w kostkę. Kukurydzę obkroić z nasion, kolby wyrzucić, kukurydzę z puszki odcedzić. Pomidory sparzyć wrzątkiem, obrać i pokroić w kosteczkę. Cebulę pokroić w kosteczkę, czosnek zetrzeć na tarce o małych oczkach lub rozgnieść praską. Kiełbasę pokroić na cienkie plasterki.
Do szerokiego garnka z grubym dnem włożyć kiełbasę i smażyć na umiarkowanym ogniu z dwóch stron aż lekko się zrumieni, a tłuszcz się wytopi. Kiełbasę wyjąć na talerz.
Na wytopionym tłuszczu zeszklić cebulę, dodać czosnek i smażyć przez minutę. Dodać paprykę w proszku (słodką, ostrą, wędzoną) i smażyć kilkanaście sekund. Dodać kukurydzę oraz paprykę i smażyć przez 3 minuty od czasu do czasu mieszając.
Następnie dodać pomidory i zagotować. Dodać sos pomidorowy, doprawić solą i pieprzem, przykryć i gotować przez około 12 minut na umiarkowanym ogniu, aż warzywa będą miękkie.
Dodać odłożoną kiełbasę, posypać szczypiorkiem. Podawać z pieczywem lub z ryżem.
Śledzie w oleju
Matiasy moczyć w wodzie 2-3 godziny, następnie osuszyć i pokroić na 3-4cm kawałki.
Cebule pokroić w pół krążki, lekko posolić, skropić sokiem z połowy cytryny, posypać cukrem i odstawić na 1 godzinę.
Śledzie ułożyć na półmisku. Skropić sokiem z pozostałej połowy cytryny. Na wierzch ułożyć cebulę i zalać taką ilością oleju, żeby wszystko przykryła.
Odstawić choć na chwilę do lodówki.
Zupa cebulowa
Cebulę obrać, przekroić wzdłuż na pół i posiekać w poprzek na półplasterki grubości ok. 1,5-2 mm. W dużym i szerokim garnku roztopić masło z oliwą. Ustawić ogień na średni, dodać cebulę. Mieszając smażyć na średnim ogniu przez minimum 1/2 godziny aż cebula będzie skarmelizowana (w kolorze mlecznej czekolady).
Zwiększyć ogień, wlać wino i wymieszać cebulę drewnianą łyżką, zeskrobać z dna garnka drobne przyrumienienia. Gotować przez 3 minuty następnie dodać wrzący bulion i gotować na małym ogniu pod przykryciem przez około 1/2 godziny. Zupę doprawić solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Można dodać brandy i jeszcze chwilę pogotować.
Piekarnik nagrzać do 220 stopni, ustawić kratkę na nieco wyższej półce niż połowa piekarnika. Bagietkę pokroić na kromki i opiec na złoty kolor z dwóch stron na tosterze lub w piekarniku, następnie grzanki delikatnie natrzeć przekrojonym ząbkiem czosnku, posypać tartym serem i jeszcze chwilę zapiec.
Gorącą zupę wlewać do ciepłych miseczek, przykryć gorącymi grzankami i jeszcze odrobinę posypać tartym serem.
Placki ziemniaczane
Cebulę drobno posiekać. Marchewkę i ziemniaki zetrzeć na dobrej tarce. Połączyć z resztą składników. Albo wszystko włożyć do Thermomixa i rozdrobnić w 30 sekund na obrotach 5-7.
Smażyć na złoto na rozgrzanym oleju.
Ja lubię na słodko, z kwaśną śmietaną i z cukrem. Można również podać z mięsnym sosem.