Przepisy kulinarne z marchewka
Kaszotto z indykiem, marchewką i groszkiem
Na dużej patelni na oliwie i maśle podsmażyć pokrojone w kostkę mięso z indyka. Przykryć i dusić ok. 30 minut do miękkości. Dodać pokrojonego w plasterki pora. Doprawić tymiankiem. Smażyć co chwilę mieszając przez ok. 5 minut.
Dodać surową kaszę i co chwilę mieszając smażyć przez ok. 3 minuty. Dodać zamrożoną marchewkę z groszkiem, wymieszać i smażyć przez 2 minuty.
Następnie wlać gorący bulion, wymieszać, przykryć i gotować na średnim ogniu przez ok. 20 minut. Zdjąć pokrywę i co chwilę mieszając gotować jeszcze przez 5 minut. W razie potrzeby doprawić do smaku. Posypać szczypiorkiem.
Krem jarzynowy z dynią
Warzywa obrać, pokroić w większą kostkę i poddusić na oliwie. Jak trochę zmiękną, zalać wodą do przykrycia warzyw i gotować pod przykryciem na małym ogniu ok. 20 minut. Zblendować i doprawić.
Podawać z grzankami i/lub uprażonymi pestkami dyni.
Pałki z kurczaka w aromatycznym sosie
Pałki umyć, natrzeć solą oraz pieprzem młotkowanym z kolendrą. Zostawić w temperaturze pokojowej na ok. 20 minut. W międzyczasie umyć, obrać i pokroić w półplasterki marchewki, łodygi selera i por.
Na głębokiej patelni rozgrzać oliwę z sokiem z cytryny i przeciśniętym przez praskę ząbkiem czosnku. Obsmażyć na niej z obu stron pałki z kurczaka. Wrzucić pokrojone warzywa, zalać 0,5 l wody, dodać rozmaryn, zagotować i gotować na małym ogniu ok. godzinę. Po tym czasie wyjąć pałki, a do sosu na patelni wlać mąkę rozrobioną w 1/2 szklanki wody oraz śmietanę i energicznie wymieszać. Dodać koperek, ponownie włożyć pałki i gotować na małym ogniu jeszcze chwilę.
Omlet z warzywami
Omlet a’la pizza dla amatorów warzyw.
Warzywa obrać i umyć. Brukselkę pokroić w plasterki, marchewkę obieraczką w cienkie niezbyt długie plastry, paprykę pokroić w kostkę. Całość wrzucić do większej miski, dodać oliwki.
Jajka wbić do osobnego naczynia, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i przyprawy (powinno ich być sporo, by smak omleta był zdecydowany). Wszystko razem ubić.
Masę jajeczną wlać do miski z warzywami, dobrze wymieszać.
Przygotować prostokątna formę do zapiekania. Wyłożyć ją papierem i posmarować oliwą. Wlać warzywa z jajkami i zapiekać w 180'C około 20 minut. Gotowy omlet zwilżyć z wierzchu resztą oliwy. Podawać na ciepło.
Gulasz z indyka
Mięso umyć, pokroić w kostkę, oprószyć przyprawami i łyżką mąki, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i wymieszać. Krótko podsmażyć na rozgrzanym w dużej patelni oleju, następnie podlać wodą do przykrycia mięsa i dusić do miękkości. Kiedy mięso będzie miękkie, dodać pokrojoną w kostkę paprykę i cukinię, pokrojoną w słupki marchewkę i w pół krążki cebulę. W razie potrzeby uzupełnić wyparowaną wodę i dusić całość na małym ogniu do miękkości warzyw, ok. 10-15 minut. Na koniec zagęścić mąką rozrobioną z wodą, zagotować, posypać natką pietruszki i szczypiorkiem i zamieszać.
Podawać z kaszą.
Królik w śmietanie
Tuszę królika pokroić na 8 kawałków, opłukać pod bieżącą chłodną wodą, włożyć do garnka, dodać 1 łyżkę soli i zalać zimną wodą. Wymieszać aby sól się rozpuściła i odstawić na 15 minut.
Marchewki obrać i pokroić na plasterki. Cebulę i czosnek obrać i zetrzeć na drobnej tarce.
Kawałki królika wyjąć z wody i dobrze osuszyć. Doprawić solą a następnie obtoczyć w mące, strzepnąć jej nadmiar. Rozgrzać dużą patelnię, dodać łyżkę oleju i obsmażyć kawałki królika (np. partiami, zaczynając od najgrubszych kawałków) po około 7 minut z każdej strony.
Bulion: Do dużego garnka wlać 3 szklanki wody i zagotować. Dodać kurkumę, masło, oliwę, sos sojowy, 1/2 łyżeczki soli morskiej i 1/3 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu. Dodać po 3 gałązki natki pietruszki, koperku, tymianku (lub suszony tymianek).
Do gotującego się bulionu wkładać obsmażone kawałki królika. Na patelnię po króliku włożyć rozdrobniony czosnek i cebulę oraz 1 łyżeczkę oleju. Podsmażyć wszystko przez około minutę ciągle mieszając. Wlać pozostałą 1 szklankę wody i po zagotowaniu przelać wszystko do garnka z mięsem.
Dodać marchewkę, przykryć i gotować przez 1 godzinę na umiarkowanym ogniu pod przykryciem.
Odlać kilka łyżek bulionu z garnka do miski, wlewać śmietanę cały czas mieszając. Dodać jeszcze kilka łyżek bulionu a następnie przelać wszystko do garnka z królikiem. Delikatnie zagotować. Jeśli sos jest rzadki można zagęścić go 1 - 2 łyżeczkami mąki (najpierw rozprowadzić je w niewielkiej ilości sosu, dopiero później dodać do całej potrawy). Podczas studzenia potrawy sos będzie jeszcze gęstniał.
Na koniec dodać 1-2 łyżki posiekanego koperku i listki świeżego tymianku jeśli mamy.
Surówka z kapusty, marchewki i jabłka
Składniki umieścić w naczyniu miksującym tak, aby najtwardsze warzywa były na spodzie. Rozdrobnić na pożądaną wielkość kontrolując siekanie (u mnie kilkanaście sekund na obrotach 5).
Gotowana młoda kapusta
Do sporego wrzucić posiekaną kapustę i pokrojoną w plasterki marchewkę. Zalać wodą, dodać masło lub margarynę i gotować pod przykryciem na małym ogniu ok. 30 minut. Jak warzywa będą miękkie, dodać koperek i doprawić do smaku. Podawać na ciepło.
Wieprzowina po chińsku
Polędwiczki przekroić wzdłuż a następnie pokroić w poprzek włókien na jak najcieńsze plasterki. Doprawić solą i pieprzem, obtoczyć w mące ziemniaczanej.
Paprykę i cebulę pokroić na większe (2 x 2 cm) kawałki. Marchewkę i pora pokroić wzdłuż na cienkie słupki. Czosnek oraz papryczkę chili pokroić na plasterki a imbir obrać i zetrzeć na drobnej tarce.
Przygotować sos: wymieszać wszystkie składniki w miseczce.
Na dużej patelni rozgrzać 2 łyżki oleju, włożyć wszystkie warzywa i mieszając smażyć na umiarkowanym ogniu przez około 6 minut. Warzywa wyjąć i odłożyć na talerz. Na patelnię dodać 2 łyżki oleju i włożyć polędwiczkę, zwiększyć ogień i smażyć przez około 5 minut co chwilę mieszając, aby równomiernie się obsmażała.
Włożyć z powrotem obsmażone warzywa i wszystko wymieszać, a następnie wlać sos. Gotować jeszcze przez około 3 minuty aż sos zgęstnieje. Podawać z ryżem. Można posypać szczypiorkiem.
Placki ziemniaczane
Cebulę drobno posiekać. Marchewkę i ziemniaki zetrzeć na dobrej tarce. Połączyć z resztą składników. Albo wszystko włożyć do Thermomixa i rozdrobnić w 30 sekund na obrotach 5-7.
Smażyć na złoto na rozgrzanym oleju.
Ja lubię na słodko, z kwaśną śmietaną i z cukrem. Można również podać z mięsnym sosem.