Przepisy kulinarne z ser

Makaron zapiekany z kurczakiem i brokułami

Makaron ugotować al dente w lekko osolonej wodzie według przepisu na opakowaniu i odcedzić.
Na patelni rozgrzać odrobinę oliwy i zeszklić na niej drobno pokrojoną cebulę. Dodać kurczaka pokrojonego w kostkę i obsypanego dość obficie ulubionymi przyprawami i podsmażyć do zrumienienia.
Brokuła umyć i pokroić w małe różyczki.
Naczynie żaroodporne wysmarować oliwą. Wrzucić makaron, brokuła oraz kurczaka i zalać śmietaną wymieszaną z jajkami. Dobrze wymieszać. Na górę zetrzeć żółty ser. Zapiekać ok. 15 minut w piekarniku nagrzanym do 180'C.

Kotleciki drobiowe z pietruszką

Piersi z kurczaka umyć i pokroić w drobną kostkę. Dodać mąki, majonez, ser, jajka i pietruszkę. Doprawić solą i pieprzem. Wszystko dokładnie wymieszać. Smażyć na średnim ogniu płaskie kotleciki do zrumienienia.

Musaka

Musaka (gr. moussaka) to pyszna grecka zapiekanka składająca się z warstw pieczonego bakłażana i mielonego mięsa z pomidorami okrytych sosem… Czytaj dalej »

Nagrzać piekarnik z funkcją grilla na średnio dużą moc. Bakłażana pokroić na półcentymetrowe plasterki ułożyć na dużej blaszce do pieczenia posmarowanej 2 łyżkami oliwy (plasterki mogą częściowo na siebie nachodzić). Oprószyć solą i skropić resztą oliwy, wstawić na górną półkę piekarnika i grillować przez około 6 - 7 minut lub do czasu aż bakłażany będą miękkie i lekko zrumienione, przewrócić na drugą stronę i grillować przez kolejne 6 - 7 minut. Zdjąć z blaszki i przełożyć do miski.
Sos mięsno-pomidorowy: Na dużą patelnię wlać olej, dodać drobno posiekaną cebulę oraz czosnek, zeszklić na umiarkowanym ogniu przez około 8 minut, nie rumienić. Zwiększyć ogień, dodać zmielone mięso i mieszając dokładnie obsmażyć przez około 5 minut. Wlać wino a po minucie dodać resztę składników sosu: pomidory, natkę pietruszki, cynamon, chili, oregano, cukier. Doprawić solą i pieprzem, wymieszać i zagotować. Przykryć, zmniejszyć ogień i dusić przez około 40 minut od czasu do czasu mieszając.
Sos beszamelowy: Roztopić masło na patelni lub w garnku, dodać mąkę i smażyć przez około 2 minuty na umiarkowanym ogniu ciągle mieszając. Stopniowo wlewać mleko cały czas mieszając aż sos zgęstnieje i będzie gładki. Doprawić solą, gałką muszkatołową, dodać połowę startego sera, wymieszać i podgrzać aż ser się rozpuści, odstawić z ognia.
Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Żaroodporne naczynie o pojemności około 2l posmarować masłem lub oliwą. Bakłażany podzielić na 3 części, na dnie rozłożyć pierwszą część, przykryć połową sosu mięsno-pomidorowego, ułożyć drugą warstwę bakłażana i przykryć resztą sosu mięsno-pomidorowego. Położyć pozostałe plastry bakłażana i polać sosem beszamelowym. Posypać resztą sera i wstawić do nagrzanego piekarnika na 35 minut.

Truskawkowy sernik na zimno

Dno tortownicy o średnicy około 25 cm wyłożyć dokładnie pokruszonymi ciastkami wymieszanymi z roztopionym masłem, ugnieść i uklepać spód i wstawić tortownicę do lodówki.
Twaróg miksować blenderem aż będzie gładki. Dodać cukier wanilinowy i jeszcze przez chwilę razem zmiksować.
Galaretkę razem z żelatyną wsypać do wrzącej wody (250 ml), dokładnie rozpuścić a następnie ostudzić. Do galaretki dodać zmiksowane truskawki i wymieszać.
Zimną śmietanę ubić na idealnie sztywną pianę, dodać masę serową oraz mus truskawkowy, wszystko zmiksować na jednolitą masę na małych obrotach miksera, wmieszać pokrojone truskawki. Wylać na spód z ciastek i wyrównać powierzchnię. Wstawić do lodówki do stężenia (około 2 - 3 godziny). Deser trzymamy w lodówce bez przykrycia.

Pieczarki faszerowane

Pieczarki obieramy. Odkrajmy ogonki, które kroimy w drobną kosteczkę, dodajemy do nich drobno pokrojoną cebulę i całość podsmażamy na oleju do momentu odparowania wody. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Tak powstały farsz nakładamy do wnętrza pieczarek, posypujemy startym serem żółtym. Zapiekamy ok. 15 minut w piekarniku nagrzanym do 200'C.

Sernik wiedeński

Białka ubić ze szczyptą soli za pomocą motylka - czas ok. 5 min., obr. 3 przy otwartej MT, przełożyć do dużej miski.
Dodać cukier, masło, żółtka i ucierać - czas 5 min., obr. 4. Po upływie 1 minuty dodawać stopniowo śmietanę, ser i pozostałe składniki i ucierać dalej; pod koniec stopniowo zwiększyć obroty do 5 i 6 na kilka sekund.
Utarty sernik przełożyć do miski z pianą i delikatnie wymieszać, a następnie przelać do obficie posypanej bułką tartą formy (standardowo tortownica o średnicy 24 cm) i piec ok. 1 godziny w temp. 180-200'C.

Ciasto można spokojnie przygotować bez użycia Thermomixa. Wystarczy standardowo ubić jajka z solą a potem zwyczajnie utrzeć resztę składników w podanej wyżej kolejności.

Piersi z kurczaka zapiekane z serem i pieczarkami

Piersi z kurczaka umyć i osuszyć. Każdą z nich przekroić wzdłuż na dwa cieńsze kawałki.
Pieczarki obrać i zetrzeć na tarce na grubych oczkach. Podsmażyć na patelni na odrobinie oliwy do momentu odparowania wody. Dodać pokrojoną drobno cebulę, doprawić solą i pieprzem i smażyć jeszcze chwilę.
Piersi z kurczaka przyprawić odrobinę i ułożyć na blachę wyłożoną folią aluminiową. Każdą pierś z wierzchu posmarować majonezem, następnie nałożyć pieczarki z cebulą i na to położyć plaster sera.
Zapiekać ok. 20 minut w piekarniku nagrzanym do 200'C.

Cannelloni z mięsem

Bułkę namoczyć. Marchewki pokroić w kosteczkę, gotować 5 min w osolonej wodzie, odcedzić. Odciśniątą bułkę wymieszać z 1 posiekaną cebulą, mięsem, jajkiem, papryką. Doprawić solą i pieprzem. Dodać marchewkę. Farszem nadziać cannelloni.
Resztę cebuli i czosnek zeszklić na oliwie. Dodać rozdrobnione pomidory z zalewą. Przyprawić ziołami, solą i pieprzem. Gotować 5 min. Sos wlać do formy żaroodpornej. Ułożyć cannelloni.

Stopić masło, oprószyć mąką. Mieszając, podlać rosołem oraz mlekiem. Przyprawić solą, pieprzem i muszkatem. Zagotować, zalać cannelloni. Posypać startym serem gouda. Przykryć plasterkami mozzarelli. Zapiekać ok. 45 minut w temp. 200'C.

Zupa cebulowa

Cebulę obrać, przekroić wzdłuż na pół i posiekać w poprzek na półplasterki grubości ok. 1,5-2 mm. W dużym i szerokim garnku roztopić masło z oliwą. Ustawić ogień na średni, dodać cebulę. Mieszając smażyć na średnim ogniu przez minimum 1/2 godziny aż cebula będzie skarmelizowana (w kolorze mlecznej czekolady).
Zwiększyć ogień, wlać wino i wymieszać cebulę drewnianą łyżką, zeskrobać z dna garnka drobne przyrumienienia. Gotować przez 3 minuty następnie dodać wrzący bulion i gotować na małym ogniu pod przykryciem przez około 1/2 godziny. Zupę doprawić solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Można dodać brandy i jeszcze chwilę pogotować.
Piekarnik nagrzać do 220 stopni, ustawić kratkę na nieco wyższej półce niż połowa piekarnika. Bagietkę pokroić na kromki i opiec na złoty kolor z dwóch stron na tosterze lub w piekarniku, następnie grzanki delikatnie natrzeć przekrojonym ząbkiem czosnku, posypać tartym serem i jeszcze chwilę zapiec.
Gorącą zupę wlewać do ciepłych miseczek, przykryć gorącymi grzankami i jeszcze odrobinę posypać tartym serem.

Tarta z boczkiem, porami i kukurydzą

Boczek pokrojony w kostkę wrzucamy na patelnię i smażymy aż do wytopienia tłuszczu. Przekładamy do jakiejś miseczki. Pory myjemy, przekrajamy wzdłuż na pół i kroimy (już poprzecznie) na niezbyt cienkie paski (ok.5mm). Wrzucamy na pozostały po boczku tłuszcz i smażymy do miękkości.
W misce roztrzepujemy 3 jajka, dodajemy mleko, starty żółty ser i kukurydzę i mieszamy.
Dodajemy ostygnięty boczek i pory.
Formę do tarty smarujemy tłuszczem, nakładamy ciasto francuskie i wlewamy masę.
Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni ok.40 - 50 min.